Poslední sobotu před Velikonocemi, 27. března 2010 dopoledne, jsem se účastnila na pozvání včelařů akce, kterou pořádali ve spolupráci s ředitelem Muzea B. Hrozného v Lysé nad Labem ke 110. výročí vzniku svého spolku. V čerstvě vymalovaném přednáškovém sále byla připravena pěkná a velmi poučná tříhodinová! přednáška s diskuzí o včelách, včelaření a včelích produktech s výstavkou historických i současných včelařských potřeb, zařízení, úlů, a hlavně dokumentů o historii včelařství v našem městě. Přednášejícím byl p. Ing. Dalibor Titěra CSc., vedoucí výzkumu a zkušební laboratoře z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic nad Vltavou, který je spoluautorem mnoha knih o včelaření a přední odborník v oboru včelařství, který zároveň vyučuje na České zemědělské universitě. Často je ke slyšení ve vysílání Českého rozhlasu 2 či k vidění v televizi anebo ho pravidelně potkáte na zemědělské výstavě na lyském Výstavišti. Jeho poutavé a poučné vyprávění bych přirovnala k vystoupení jistě všem známého botanika a spisovatele p. RNDr. Václava Větvičky, který též do Lysé nejednou zavítal. V průběhu dopoledne bylo možno zakoupit včelařskou literaturu jak odbornou, tak psanou populární formou, a třeba i pro děti. Dále med (je výborný, z lesů a luk v okolí), dolskou medovinu (všechny tři nabízené a vyráběné druhy doporučuji k ochutnání) a ručně vyráběné svíčky ze včelího vosku.
Možná, že někoho překvapí, že organizované včelaření v Lysé nad Labem a okolí má již stodesetiletou historii, kdy naši předkové založili původně „Včelařský spolek pro Lysou a okolí“, který byl ustaven v roce 1900! Dle vystavených materiálů zapůjčených z archivu Českého svazu včelařů v Praze jsem se dozvěděla, že prvním předsedou byl J. Žlab a jednatelem E. Beran. Kdo dnes přesně identifikuje, kteří lyští občané to byli? Mohli pocházet i z některé sousední vsi. Dlouhá historie spolku byla bohatá na úspěchy, ale někdy se též nedařilo. Na výstavních panelech jsme se z přehledně uspořádaných historických dokumentů a mapek dozvěděli ledacos zajímavého. V počátcích a řadu let mezi světovými válkami byla činnost včelařů velmi dobrá, což dokazoval počet členů spolku. Později odchodem zkušených, starých členů nevykazoval již spolek zvláštní aktivitu. Ale jak jsem se dočetla, vždy se mezi našimi včelaři našlo dost těch, kteří navázali na předchozí úspěchy a svou aktivní účastí, a často i velmi náročnou prací bez nároku na odměnu, přispívali ke zdaru včelaření všech členů v organizaci. Takže například kolem roku 1970 dosáhl počet členů v Lysé a okolí 79! Zaujalo mne, kolik známých osobností města bylo ve včelařském spolku. Ti, kteří si prohlédli přehledy členů, fotografie a mapky s rozmístěním stanovišť včelstev v jednotlivých časových obdobích mi dají za pravdu.
Od roku 1989 však dochází k poklesu členů i počtu včelstev. V některých okolních obcích v současné době včelaři ani včelstva nejsou! Nyní má organizace 37 řádných včelařů, kteří obhospodařují 490 včelstev. Přes značný úbytek zájmu o včelaření v posledních dvaceti letech je však stále v oblasti působnosti organizace dostatek včel nejen pro získání medu a ostatních včelích produktů, ale hlavně pro udržení ekologicky příznivého prostředí, kterým se Polabí vyznačuje. V tom jim pomáhá i odbor životního prostředí MěÚ, a to zejména v posledních letech, kdy bylo území silně ohroženo šířením nebezpečné nemoci včelstev – varroázy. V současnosti organizace Českého svazu včelařů Lysá n. L., o.s., spravuje území o velké rozloze. Sdružuje chovatele včel a případné zájemce z Lysé n. L. vč. Byšiček a Dvorců, Milovic, Jiřic, Benátecké Vrutice, Staré Lysé vč. Čihadel, Stratova, Ostré a Semic.
V minulém roce včelařská organizace zpracovala projekt na nábor nových mladých včelařů, se kterým uspěla v grantovém řízení Středočeského kraje. Na základě tohoto projektu se přihlásili čtyři mladí, začínající včelaři, a v letošním roce již obhospodařují celkem 60 včelstev!
Je vidět, že včelaři mají z péče o včelstva uspokojení, mají radost z dobré úrody medu, z toho, že jejich včelstva opylují vše, co je třeba opylovat na lukách, polích i lesích v tak velkém katastru, jaký naše město a obce pokrývají. Se včelstvy jsou ale i starosti. Ne každý ví, že na podzim musí každé včelstvo dostat od včelaře až dvacet kilogramů cukru na přežití nastávající zimy. Včely také trpí nemocemi, škůdci i zloději. Také roztoč, který parazituje na včelách a jejich plodu, zvaný Varroa destruktor, včelstva velmi oslabuje. S bojem proti těmto nepříjemnostem včelám pomáhá včelař. Pomáhá rád, protože včely má nejen jako svého koníčka, ale ve vztahu k přírodě a její ochraně si stále uvědomuje, že bez včel a jejich práce by nemohl existovat ani člověk. Starost o včelstva je tedy i srdeční záležitostí. Vždyť včelařství patří mezi nejušlechtilejší lidské činnosti provozované nejen jako zálibu v podmínkách spolku, ale rozvíjí a prohlubuje lásku k přírodě. Učí nás píli a rozvážnosti. Nutí včelaře k soustavnému vzdělávání a prohlubování svých znalostí, studiu nových poznatků, souvislostí a praktickému ověřování nových metod při ošetřování včelstev. Včelařství rozvíjí i zručnost každého včelaře. Jestlipak víte, že včela je u nás zařazena jako hospodářské zvíře a na její chov se vztahují příslušné obecně závazné právní předpisy. Škoda jen, že z pozorování života včelího společenství si nebereme víc příkladů pro vlastní počínání ve společnosti lidské.
Máte-li zájem blíže se seznámit se zajímavou říší včel, můžete se na včelařskou organizaci obrátit. Rádi mezi sebou přivítají další zájemce. A nebudete věřit, mají ve svých řadách také úspěšné ženy, i v té lyské organizaci. Třeba i Vy časem ochutnáte sladký med od vlastních včeliček.
Byla jsem překvapena poměrně slušnou účastí jak včelařů, tak laické veřejnosti. A jak jsem se dozvěděla, v příštím roce chtějí včelaři podobnou výstavu zopakovat s přednáškami se zaměřením především na školní mládež.
Závěrem medového sobotního dopoledne zazněla poděkování. Nejprve pana Lounka z Poděbrad, předsedy okresního výboru včelařů, za prospěšnou propagační akci. Vyzdvihnul práci místních včelařů a dobrou spolupráci s okresním výborem a Státní veterinární správou. Závěrem slova díků zazněla z úst předsedy včelařské organizace na adresu Českého svazu včelařů v Praze, Výzkumného ústavu včelařského v Dole, Muzea B. Hrozného v Lysé n. L., krajského úřadu v Praze a Městského úřadu v Lysé n. L. a též všem dobrovolníkům, kteří přiložili ruku k dílu a pomáhají nejen při osvětové činnosti.
Za spolupráci při psaní příspěvku děkuje včelařům z Lysé n.L. a okolí Marcela Chloupková - místostarostka Města Lysá nad Labem (Psáno v roce 2010)