Základní organizace Českého svazu včelařů v Lysé nad Labem má bohatou historii. Datum jejího vzniku spadá do přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Organizování včelařů ve spolcích bylo téměř zákonitým vyústěním práce, spolupráce a rozšiřování tohoto oboru. První spolek v Rakousku-Uhersku byl založen v Čechách. Bylo to 1.6.1852 v zámku Krásný dvůr u Podbořan. Zastřešující organizací včelařů v Českém království byl Zemský ústřední spolek včelařský pro království České, který sídlil v Praze. Ústřední spolek poskytoval členům za odváděný členský poplatek včelařský časopis Český Včelař a zprostředkovával pojištění včelstev, dále koordinoval přednáškovou činnost tzv. kočovných učitelů včelařství a snažil se o šíření moderních postupů v chovu včel prostřednictvím spolkového časopisu. Kromě toho byl ústřední spolek také vydavatelem odborné literatury a oblíbených včelařských kalendářů – praktických zápisníků diářového typu s pokyny pro činnost včelaře v jednotlivých obdobích včelařského roku a s předtištěnými kolonkami pro doplnění různě důležitých údajů samotným včelařem. Ústřední spolek ve spolupráci se zemědělskou radou zajišťoval také distribuci semen rostlin, významných pro lepší snůšku včel. Za účelem zlepšování včelí pastvy byly zřizovány tzv. Pastevní odbory, které se zabývaly organizovaným šířením medonosných rostlin a dřevin mezi rolníky i zahrádkáře. Tuto činnost podporovalo vydávání odborných příruček a konání přednášek. Výsledkem byla výsadba javorů, lip, kaštanů, olší, lísek, jív, akátů, pámelníků, rybízů a angreštů ….
Historie lyských včelařů je v podstatě zapomenutá kapitola. Někteří z nás si pamatují nějaký ten útržek, ale pochlubit se ucelenou historií našeho spolku nemůžeme. Je to veliká škoda, protože mladí členové naší organizace si ani neuvědomují, na co navazují.
Snažíme se proto zmapovat historii dříve Krajinského Spolku Včelařského, dnes Základní organizace ČSV v Lysé nad Labem. Co se stalo s kronikou o činnosti, která byla vedena od založení spolku až údajně do konce padesátých let minulého století, se můžeme dnes jen dohadovat. A proto ve spolupráci s archivem Českého svazu včelařů v Praze a ze vzpomínek pamětníků částečně zpětně mapujeme historii spolku.
Včelařský spolek pro Lysou a okolí byl ustanoven v roce 1900, ještě tehdy v mladoboleslavském okrese, což dokládá záznam v ústředním seznamu Spolku krajinském, pod pořadovým číslem 127, kde je uveden první předseda p. J.Žlab a jednatel p. E.Beran (viz příloha – kopie seznamu Spolky krajinské získané z ČSV). Byl ustanoven jako druhý v tehdejším okrese. V dalších letech spolek vedl p.Volach s výborem p.Doležal, učitel Soukup,p. Šporling, p. Vilímek aj.
Kolem roku 1920 byl předsedou p. Platzer ze Dvorců a ve výboru p.učitel Soukup, p.Nový, p.Makovička – pekař, p. Šimonek.
V roce 1936 byl zvolen předsedou p.Zeman a s ním spolupracovali p.Kopecký, p.Hůrka, p.Ad.Kučera, p.Brožovský ze Dvorců, p.Herman, p.Malý a p.Hodek pro Litol. Během druhé světové války musely všechny spolky předat veškerou agendu městskému úřadu a po jejím skončení se z předaných písemností vrátila jen část. Naštěstí kronika spolku se zachovala, ale i přes usilovné hledání v uplynulých letech u tehdejších členů výboru se ji doposud nepodařilo dohledat.
V roce 1946 se spolkový život obnovil a prvním předsedou po válce byl zvolen Josef Frič a do výboru byli zvoleni A.Novák, A.Kučera, V.Šťastný, Birner, Kopecký, J.Havlín.
V roce 1955 se stal předsedou Fr.Herman a s ním do výboru byli zvoleni A.Kučera, A.Novák, J.Koníček, Fr.Zelba, Z.Mareš, J.Svoboda, K.Fliegel, V.Šťastný, J.Kupec, učitel M.Uhlíř, M.Pastrňák, V.Žampa z Milovic, M.Bárta. Po Fr.Hermanovi byl zvolen předsedou Adolf Kučera a doplněn výbor o spolupracovníky J.Bláhu, Z.Pospíšila v Litoli a K.Špitálníka, T.Sedláčka, V.Mareše, F.Špitálníka. Následně ve vedení organizace se vystřídali V.Žampa a Ing.Fišer.
Od roku 1975 vedl ZO Josef Šulc se spolupracovníky Fr.Zelba, T.Sedláček, V.Mareš, J.Havelka, J.Němec, Z.Koštíř aj. V roce 2006 vystřídal J.Šulce stávající místopředseda Josef Němec. Ten ze zdravotních důvodů v roce 2010 předal funkci navrženému a nově zvolenému předsedovi.
Odchodem starých zkušených funkcionářů a změnou systému v organizacích v celé české republice byla v devadesátých letech činnost v ZO částečně utlumena.
A až počátkem nového tisíciletí, tj. tak asi od roku 2000, se znovu činnost postupně oživila, což je znát i do současnosti na každoročním zájmu nových členů o včelaření, hlavně mladšího věku. K tomu přispívá i dobrá spolupráce s Českým svazem včelařů v Praze, s Okresní organizací včelařů Nymburk se sídlem v Poděbradech a s Inspektorátem Statní veterinární správy.