Jednatel ZO Ing. Libor Opluštil připravil doporučené léčení v základní organizaci.

 

Leden/únor-vyšetření měli

Povinné odevzdání směsného vzorku měli z každého stanoviště. Vzorek se sbírá nejméně 30 dní po posledním provedeném ošetření včelstev (aerosol). Vzorek musí být zbaven hrubých nečistot, řádně vysušen a zabalen dle instrukcí ZO.

Pozn.: je potřeba počítat s dobou sušení cca 1 týden. Vzorek se odevzdává zhruba v polovibě února a po té se zasílá k laboratornímu vyšetření. 

Březen/duben - nátěr plodu

Na základě výsledků vyšetření zimní měli, je KVS zpravidla nařízeno jarní přeléčení včelstev na stanovištích, kde počet roztočů ve vzorku byl 3 a více (někdy je z důvodu přemnožení Varoa Destructor nařízeno celoplošné přeléčení včelstev). Přeléčení se provádí nátěrem zavíčkovaného plodu vodní emulzí M 1 AER.

Pozn.: Na 50ml vody je 5 kapek přípravku, natíráme jen víčka zavíčkovaného plodu, na každé stanoviště je nutné použít nový štětec! Natíráme max. 10 dm2 plodu, natírat nejraději ihned po oznámení výsledků vyšetření měli, tj. konec února, začátek března, nátěr je dobré doplnit fumigací, po 15.4 je nátěr zakázán 

Duben/červen – odparové desky s kyselinou mravenčí 

„Formidol“ Formidol (kys. mravenčí)  je proti roztoči Varoa destructor, zvápenatění včelího plodu, nosematoze - aplikuje se ve dvou fázích: 1. aplikace Formidolu s perforovaným obalem (5 otvorů) cca. 2 dny - musí ubýt asi 25 g kyseliny, umístěna 1-2 cm pod spodními loučkami, při více nástavcích na strůpku, 2. fáze - sejme se regulační obal a deska se vrátí do podmetu (nebo na strop), cca. 1 den.

Pozn.: Formidol se aplikuje při teplotách pod 20°C (vyšší teplota způsobí vyší intenzitu odparu, který může poškodit plod) a zpravidla ne těsně před vytáčením medu (kyselina může znehodnotit chuť medu). Upozorňuji, že používání jiného přípravku s kyselinou mravenčí než FORMIDOL není státní veterinární správou a ústavem pro kontrolu léčiv povoleno a při kontrole státními dozorovými orgány (KVS) může být včelaři udělena pokuta!!!

 

Červen/srpen – kontrola spadu na podložkách

Sledujeme u nejsilnějších včelstev v týdenních intervalech, nález více jak 10 roztočů/ den - je potřeba léčit… 

Srpen/říjen

Gabon Gabon PA92 (účinná látka Acrinatrin) a nebo PF90 (účinná látka tau-fluvalinát), věšíme na háček mezi plodové plásty, 2 proužky (3 když je plod ve dvou nástavcích), účinná látka se z proužku sama neuvolňuje, včely se musí o proužek Gabonu otírat – proto je důležité, aby včely k proužku měli přístup z obou stran.

Říjen/prosinec – fumigace Povinné ošetření !!

Pozn.: Nesmí se používat od 16.4. do 30.9., tj. v době snůšky!!! Doporučený počátek léčení je cca po 15.10. při teplotě nad 10°C, přípravek Varidol Fum (účinná látka Amitraz), nebo MP10 fum (účinná látka je pyrethroid tau-fluvalinate), 2 kapky na proužek (více nástavků max. 3 kapky), proužek zapálíme a přiložíme k plástu ve spodním nástavku v jeho horní třetině, necháme cca. hodinu, roztoči při správném použití padají již za 24 hodin. 

Fumigace se provádí 2-3x v intervalu 14-20dní. Ti, kdo provádí léčbu pouze fumigací opakují léční 3x, přičemž poslední léčení by mělo být do konce listopadu. Účinná látka Amitraz neproniká pod víčka. Tj. při léčení nesmí být ve včelstvu plod. Zejména při druhé a třetí aplikaci je nutné plod rozškrábat. Varidol lze aplikovat i aerosolem.

Prosinec

Aerosol přípravek M1 AER (účinná látka tau-fluvalinát)

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit